Bavlkování

Jak se plete náramek "šipky"

18. dubna 2017 v 15:19 | Krushie
Dnes vám ukážu další druh náramku z bavlnek. Je jednoduchý a určitě za to stojí.
Potřeby:
  • 2x čtyři barvy bavlnek
  • Znalost zákadních uzlíků
  • Sichrhajska
Videonávod uživatelky J's Handmade

Základní uzlík 2

Význam jednotlivých barviček

17. dubna 2017 v 20:27 | Krushie

Když už jsme u toho pletení náramků, je dobré vědět, co vůbec jednotlivé barvy vyznačují.

Červená

Červená je teplou stimulující barvou. Oživuje nás a dodává nám odvahu. Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. Lidé s oblíbenou červenou barvou rádi šíří po okolí svoji srdečnost, upřímnost a touhu po spravedlnosti, ale můžou se také nechat unést k tvrdohlavému prosazování svých omezených názorů až k agresivitě

Oranžová

Oranžová je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Pomáhá proti depresím, nechuti a pesimismu. Vzbuzuje v nás zvědavost a chuť do dobrodružství. Označuje se za "sociální barvu", kterou mají rádi extroverti a společenští lidé.

Žlutá

Je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť.

Zelená

Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Lidé mající rádi tuto barvu budou více ochotní rozdávat lásku a pomáhat motivovat ostatní.

Modrá

Patří ke studeným barvám, symbolizuje moře, nebe, ale i konzervatizmus a povinnosti. Přináší úspěch.

Fialová

Je to mystická barva, která je symbolem spirituality, duchovna ale i srdečnosti. Vzniká sjednocením dvou opačných pólů, dvou kontrastních a energetických faktorů - modrým klidem a červenou pohonnou sílou, které se navzájem vyrovnávají.

Růžová

Symbol něhy, jemnosti a romantické lásky ... ale také nezralosti a naivity. Je označována jako barva srdce a obsahuje jemnější kvality červené.

Bílá

Je symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti,... ale také perfekcionismu a touhy po dokonalosti bez jakýchkoliv kompromisů. Je chladivou barvou, která působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a napomáhá přemýšlení.

Černá

Je opakem bílé - symbolizuje tajemno, mystiku a smutek. Přesto je oblíbenou barvou, která nám pomáhá neuzavírat se do sebe a neztratit v neklidném světě. Zvláštní obliba v této barvě může znamenat zvýšenou citlivost a tajnůstkaření.

Tyrkysová

Spojuje blahodárné účinky modré a zelené a tím nás očišťuje a zároveň posiluje. Má uklidňující účinky na tělo i duši. Podporuje naše sebevědomí a fantazii.

Hnědá

Barva trpělivých a spolehlivých lidí - barva země, pokory a askeze. Preferují ji lidé, kteří stojí nohama pevně na zemi a umí dobře hospodařit s penězi.

Šedá

Je barvou neutrality a kompromisu. Typická barva stínů vzniklá směsí světla a temnoty. Přitahuje opatrné a málo sebejisté lidi, kteří můžou mít strach ze života.

Bavlkové náramky

9. dubna 2017 v 17:16 | Krushie
Jsem tady opět po delší doběě s nějakým dalším článkem. Zaměřím se na bavlnkové náramky, neboli náramky přátelství. Byly hodně populární v devadesátých letech, ale opět se vrací do módy. Ovšem plést už je umí jen málo lidí, takže bych vás to teď chtěla naučit
Mě plést učila moje maminka a není to nic těžkého. Nejdůležitější je být trpělivý, protože jeden náramek vám zabere asi hodinu (čím jste zkušenější, tím méně). Stačí sledovat tento návod a budete to umět raz dva

Jak se takový náramek plete?

Náramek se plete pomocí jednoduchých uzlíků. Tyto uzlíky se neustále opakují, náramek se zakončuje pletýnkama.
Nejdříve si musíte opatřit:
  • Bavlky různých barev
  • Nůžky
  • Sichrhajsky
Pro začátek vám budou stačit barvy duhy, ale čím pestřejší bavlnky si nakoupíte, tím lépe. Později vás naučím nějaké vzorečky.
Pro začátek vám ukážu nejjednodušší náramek, který se hodí zcela pro začátečníky.
Jako první je důležité ustřihnout si dostatečně dlouhou bavlnku (asi 2 metry) a přehnout ji na půl. Bude se vám plést lépe, protože bude přeci jen o něco silnější. Těchto bavlnek si můžete ustřihnou libovolné množství (nejméně uděláte náramek ze dvou, ale bude to potom taková tenká tkanička), avšak pro začátečníka doporučuji 6, nebo 5. Svažte je do uzlíčku a nad ním nechte asi 5 cm vyčnívat. Sichrhajskou je potom připněte k teplákům, nebo nějakému polštáři. Barvy si poté roztřiďte tak, jak je chcete mít, aby šly za sebou.
První bavlnku si odložte, ta bude pracovní (s ní budeme vázat uzlíky) a ostatní si nejlépe natáhněte na prsky a obtočte kolem malíčku. Takto se vám žádné nemohou poplést. Poslední bavlnku mám volnou, protože palec mi poslouží jako pomůcka při "uzlování". Pro začátečníky doporučuji. Poté tu bavlnku podvlečte pod následující nitkou jiné barvy, a odtáhněte ji k uzlu. Musíte rukou směřovat od sebe, jinak se vám budou přehazovat barvičky Uzel neutahujte ani příliš moc, ale ani málo, takže zlatou střední cestou.
Pokud jste vše udělali 100% správně, vyjde vám takovýto uzlík. To opakujte u všech bavlnek a nesmíte žádnou vynechat, ani vyměnit. Pořád jedete u mě s červenou a tento postup opakujete u všech barviček!
1. Řada bude vypadat takto, ale doporučuji nechat si předplést tu první a nejtěžší řadu někým, kdo už plete déle a umí to. Pokud ale nikoho takového nablízku nemáte, holt to musíte zkusit.
Nyní bude pracovní bavlnkou burákově žlutá (nebo oranžová) kterou budete plést úplně stejně, akorát teď utahujete k předešlé řadě. Takto budete opakovat až dokud vám náramek bude pasovat na ruku.
Zde je příklad špatného utáhnutí, ovšem dá se to spravit přisunutím této řady k předešlé. Pokud to děláte poprvé, budete s tímto problémem muset počítat.
Nyní jsem už vystřídala všechny barvy, a budu zase začínat červenou bavlnkou. Takto to zopakuju ještě několikrát, dokod nebudu mít hotový náramek.
Konec náramku jednoduše upletete do copánků a zbytky, které budou moc dlouhé prostě jednoduše odstřihnete takto hotový náramek můžete darovat kamarádce k narozeninám, nebo si ho jako já uvázat okolo ruky. Nejde to zrovna snadno, ale určitě vám s tím někdo pomůže!
 
 

Reklama