🎃 Halloweenovka 🎃

1. listopadu 2016 v 15:10 | Krushie

Sorry že s opožděním, ale máte to tady!

Halloweenovka, aneb "Halloweenský článek o jeden den opožděn "

Historie Hallooweenu

Halloween (čti helouvín) je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.
Název vznikl zkrácením anglického "All Hallows' Evening", tedy "Předvečer Všech svatých".
Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku na základě zvyků oslavy svátku Všech svatých, který byl přenesen do Irska z Říma. Opírají se o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím západem slunce. Vystěhovalci zvyk přenesli v 19. století do USA, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země.
V době irského národního obrození se kolem roku 1830 rozšířil názor, že Halloween vznikl z předkřesťanských keltských tradic, např. svátku Samhain. Toto pojetí přijal i etnolog James Frazer, který Halloween v knize Zlatá ratolest popisuje jako pohanský svátek s tenkou křesťanskou slupkou. Podobné romantické teorie se dodnes často citují, jsou však považovány za překonané.
Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová.
V České republice nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají jack-o'-lantern, ale ani tyto domácnosti nejsou obvykle připravené na trick-or-treating, a do Halloweenu se tím pádem nezapojují.
Zdoroj: Wikipedie.cz

Koooostýýýmy na "Trick-or-Treating"

Výsledek obrázku pro Halloween costumeMůžete jít za zombie...

Výsledek obrázku pro Halloween costume...Čarodějnici...Výsledek obrázku pro Halloween costume...Upíra...
...Prostě za cokoliv co chcete!

Snad se vám takový kratší článek líbil, a jen škoda, že Halloween se v Čr neslaví!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teddie Teddie | 3. listopadu 2016 v 15:08 | Reagovat

Hustěěě 8-O  8-O  8-O

2 Fanynka Fanynka | 4. listopadu 2016 v 11:09 | Reagovat

To jsem o Halloweenu nevěděla. A máš tam chybu Hallooween místo Halloween. Ale to byl asi překlep :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama